KAJA
DZIARMAKOWSKA

Wierzę
w zmianę

TAGI:

Kaja Dziarmakowska: Absolwentka psychologii oraz Design Management. Badaczka. Przez kilka lat pracowała jako badaczka marketingowa brała udział w projektach wspierających proces rozwoju produktów (w myśl idei Design Thinking), prowadziłam warsztaty kreatywne, badałam wizerunki miast i regionów. Obecnie koordynuje badania w ramach działalności gospodarczej Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.

Zajmuję się,

Jestem przede wszystkim badaczką społeczną, chociaż wcześniej przez 5 lat pracowałam w dużych agencjach badań marketingowych. Badałam przeróżne marki, w pewnym momencie zaczęłam przyglądać się markom miast i miejsc, analizowałam jakość i satysfakcję z życia ludzi w rożnych regionach Polski. Zawsze ciekawiło mnie, jak można zaprząc badania w projektowanie przestrzeni. Bo jest dla mnie jasne, że od przestrzeni zależy kawał naszego życia – nasze samopoczucie, to jak rozmawiamy z innymi, czy czujemy się bezpiecznie, czy mamy ochotę gdzieś uciec. Teraz wszyscy mówią o przestrzeni, o jej jakości, o projektowaniu partycypacyjnym, czyli takim uwzględniającym zdania i potrzeby użytkowników danego miejsca. Oprócz codziennej pracy w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, współtworzę nieformalną inicjatywę „Skwer Sportów Miejskich”, jesteśmy grupą architektów, aktywistów społecznych, angażujących mieszkańców w projektowanie przestrzeni przyjaznych sportom miejskim (leżenie na trawie, to też taki sport!).
Staram się uświadamiać projektantom i urzędnikom jak różne mogą być potrzeby ludzi i jakie wszyscy możemy mieć korzyści z dobrze przemyślanej i zaprojektowanej przestrzeni. Pracuję też przy projektach dotyczących młodzieży i dzieci oraz takich, które mają na celu badanie przydatności różnych programów. Na przykład dla lokalnych i państwowych instytucji kultury.

Robię to, bo

Bo wierzę w zmianę, bo umiem i lubię rozmawiać z ludźmi. To bardzo miłe uczucie, gdy w efekcie mojej pracy – rozmów albo prowadzonych warsztatów, mogę obserwować jakąś namacalną zmianę np. w przestrzeni publicznej.

Ważne doświadczenie

Gdy zaczęłam badać wizerunki miast ruszyłam w Polskę i pytałam jak ludziom żyje się w ich miejscowościach, dużych i małych, na Podkarpaciu, na Mazurach… co uważają za ważne, co powinno się zmienić. To doświadczenie sprawiło, że poczułam się jak członek jakiejś uprzywilejowanej grupy – chciałam zrobić coś więcej niż tylko przekazać zdobytą wiedzę gdzieś dalej. Zaczęłam się zastanawiać, jak ja mogę odpowiedzieć na te wyzwania, czasem pomysły na działania i rozwiązania przychodziły po kilku miesiącach, po roku…

Metody

Korzystam z różnych metod, prowadzę warsztaty, obserwacje, rozmawiam z ludźmi, prowadzę badania etnograficzne. Mogę pomóc gminom, samorządom czy instytucjom dostosować przestrzeń (budynek, podwórko, rynek, park, plac zabaw) i ofertę placówki do potrzeb ludzi korzystających z tego miejsca na co dzień..
Chętnie wybiorę się do zapomnianego muzeum szukającego pomysłów na zainteresowanie ludzi swoimi ciekawymi zbiorami, o których wszyscy zdążyli zapomnieć. Wyobrażam sobie siebie jako osobę podpowiadającą z kim warto porozmawiać, o jakie rzeczy zapytać. A potem razem z tymi ludźmi zastanawiającą się, jak przeformułować ofertę, jak odmienić miejsca, by się podobały, były lubiane, często odwiedzane i inspirujące.

 

 

WYBIERZ INNEGO SOCJOLOGA

babel
babel
Gortych
babel
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
_MG_0615
_MG_0081
24-25.02.2012 r
_MG_9951
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r
24-25.02.2012 r

ORGANIZATOR:

ę