MARTA
JASIŃSKA

dźwiękiem
opowiadam świat

TAGI:

Marta Jasińska (11.02.1983): absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Od wielu lat związana z radiem, chwilę z prasą. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej WIDOK. Początkująca arteterapeutka. Od roku w Warszawie, gdzie występuje w projekcie teatralno-muzycznym „Chór kobiet”.

Zajmuję się

Jestem redaktorką w Stowarzyszeniu Centrum Aktywności Lokalnej. Zajmuję się działaniami okołoteatralnymi. W sposób szczególny interesuje mnie wszystko, co związane z teatrem formy. Wykorzystuję tę formę działań scenicznych do pracy arteterapeutycznej, z osobami niepełnosprawnymi. Prowadzę warsztaty dziennikarskie związane z dźwiękiem. Koordynuje projekt edukacyjny wokół działań z reportażem radiowym. Głównym celem projektu jest pokazanie młodym Białostoczanom czym jest reportaż i jak wygląda praca w radiu. Chciałam uwrażliwić ich na dźwięki. Pokazać, że można opisywać nimi rzeczywistość, że dźwięki mogą być pełne treści podobnie jak obrazy. Finałem projektu jest strona internetowa, na której umieścimy efekty naszej pracy i gdzie inni będą mogli umieszczać wszystko to, co wpadnie im w ucho.

Robię to, bo

Dziwnym trafem dzieje się tak, że ludzie zwracają się do mnie z prośbą o wsparcie, pomoc, radę. W swoim życiu próbowałam wielu rzeczy. Prawdopodobnie dlatego jestem w stanie innym coś podpowiedzieć, poprowadzić, wskazać. Poza tym mam dużą potrzebę uczenia się i poznawania nowego, a to jest możliwe w kontakcie z drugim człowiekiem. Mam też silną potrzebę dzielenia się z innymi tym, czego sama doświadczyłam.

Ważne doświadczenie

Najważniejsze w pracy animacyjnej było to, czego nauczyłam się podczas koordynacji projektu wokół reportażu dźwiękowego. Każdy błąd, który popełniłam. Każda rzecz, która się udała. Dziś wiem, że w każdej pracy istotne jest wsparcie, nie zawsze wszystko jest się w stanie wziąć na siebie. Najważniejszy jest zespół wspierających i rozumiejących się ludzi, którym równie na czymś zależy. I skupienie na jednej rzeczy, poświęcenie się danemu działaniu w pełni, wtedy kiedy jest taka potrzeba.

Metody

Pracuję wykorzystując elementy teatru formy, arteterapii i warsztatów wokół dźwięku. Cały czas staram się obserwować i uczyć ludzi. Moje jedyne zasady w pracy to gotowość i otwarcie na innych. Nie chcę, by ludzie z którymi działam mieli poczucie, że coś muszą, albo że do czegoś są zobowiązani. Metodą jest więc poczucie wolności i szanowanie się nawzajem. Ktoś mądrze kiedyś powiedział, że sztukę tworzy się w atmosferze przyjaźni. Mimo, że często inni próbują obalić tę nieco naiwną sentencję – ja wciąż wierzę, że jednak tak jest.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

Radzyn2_duze_K.Szuba-3
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
LAK / Jan Mencwel
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
karolina-michalska
dominiki-skrzypkowski-kadr
joanna_kubicka-kadr
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
sebastian_swiader
agata_pietrzyk
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
paulina-capala
marzenia-michalek
marta-wojcicka
marta-bialek
julia-biczysko
alicja-szulc
tomasz-kaczor
miroslawa-gad
marcin-licwinko
magda_radlowska
magdalena-kubecka
krzysztof-pacholak

ORGANIZATOR:

ę