MARTA
BIAŁEK-GRACZYK

jestem akuszerką pomysłów

TAGI:

Marta Białek-Graczyk (02.06.1978): prezeska Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", koordynatorka programu "Zoom na domy kultury". Socjolożka i dziennikarka; absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Laboratorium Reportażu Collegium Civitas. Autorka projektów społecznych i książek poświęconych animacji kultury i działaniom społecznym. Prowadzi szkolenia z zakresu tworzenia i zarządzania projektami społecznymi.

Zajmuję się

Animacją kultury. Jestem prezeską Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – stowarzyszenia założonego z grupą przyjaciół ponad 8 lat temu. Interesuje mnie to, w jaki sposób tworzone są projekty na rzecz społeczności lokalnej. Lubię wspierać ludzi podczas realizacji pomysłów na konkretne działania. Jestem coachem Laboratorium Animatorni, czyli warszawskiej wylęgarni animatorów kultury. Szukam ludzi, którzy mają w sobie pasje. Jestem łączniczką: udzielam konsultacji, spotykam ze specjalistami, kontaktuję z artystami czy bardziej doświadczonymi animatorami kultury. Jestem akuszerką pomysłów początkujących animatorów kultury. Wspieram nie tylko małe projekty o zasięgu lokalnym, ale też działania związane z obszarem polityki kulturalnej. Interesują mnie szczególnie współczesne domy kultury. W ramach jednego z projektów (Zoom na domy kultury), który koordynowałam zbadaliśmy ich funkcjonowanie na Mazowszu. Teraz zachęcam mieszkańców miast i miasteczek, żeby angażowali się w kształtowanie wizerunku i programu swojego domu kultury. Namawiam również pracowników instytucji kultury do tego, żeby wyszli ze swoimi działaniami w przestrzeń miasta, żeby badali potrzeby mieszkańców, a swoje działania budowali w oparciu o rzeczywiste potrzeby lokalnej społeczności.

Robię, to bo

Warto wspierać ludzi w tym, żeby odkrywali i rozwijali swoje pasje. W oparciu o pasje i zainteresowania można budować relację z innymi ludźmi i więź z miejscem, w którym się mieszka.

Ważne doświadczenia

Dla mnie ważne są przede wszystkim pierwsze doświadczenia związane z poszukiwaniem modelu swojej pracy. Wspominam szczególnie ciepło pierwsze warsztaty dla Młodych Menedżerów Kultury. Wciąż zastanawiam się jak wspierać początkujących animatorów kultury – szukam sposobów na towarzyszenie im w samorozwoju. Zastanawiam się, kiedy podpowiadać i przestrzegać, a kiedy pozwolić na popełnienie pierwszych błędów.

Metody

Korzystam z autorskiej metody „generatora pomysłów”. Pracuję nią z osobami, które przeczuwają, że chciałyby coś zrobić, albo mają zalążek pomysłu na działanie społeczno-kulturalne. Metoda pozwala krok po kroku za pomocą serii warsztatów na odkrycie własnego potencjału, zbudowanie i zaplanowanie realizacji projektu. Jestem trenerką, która nie tylko pomaga pojedynczym osobą, ale równie często organizacjom i całym instytucjom. Wszystko co robię wypływa z moich wieloletnich doświadczeń zdobytych podczas realizacji projektów społecznych i kulturalnych.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek

ORGANIZATOR:

ę