KAROLINA
PLUTA

zaczęłam od własnego podwórka

TAGI:

Karolina Pluta (03.01.1982): Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach której ukończyła specjalizację animacja kultury. Współpracuje z kilkoma organizacjami pozarządowymi - prowadzi szkolenia i warsztaty dla młodych ludzi, pracowników instytucji kultury i seniorów. Od wielu lat współtworzy grupę teatralną. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Współpracowała z British Council przy projekcie Creative Cities.

Zajmuję się

Zajmuję się pracą na własnym podwórku. Interesuje mnie przestrzeń publiczna. Prowadzę warsztaty, które pokazują, jak każdy z nas może zmieniać miejsce, w którym mieszka. Pracowałam w domu kultury w rodzinnych Łomiankach. Pomagam innym ożywić swoją najbliższą okolicę, staram się inspirować ludzi do działania. Zastanawiam się nad znaczeniem hasła: tożsamość lokalna. Produkuję wystawy fotograficzne, w których mieszkańcy małych miast i wsi przestają być anonimowi i mają przestrzeń, by opowiedzieć o sobie i o tym, co dla nich ważne. Mam doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Przez kilka lat pomagałam realizować projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych  „ę” –   „Seniorzy w akcji”. Teraz koordynuję pracę warszawskiej „Redakcji Międzypokoleniowej”. Zaangażowałam się również  w realizację „Zoomu na domy kultury”, który z jednej strony jest projektem animacyjnym, bo prowokuje domy kultury do zastanowienia się nad misją, szukania ciekawych pomysłów. Z drugiej strony, jest projektem badawczym, bo pomaga zdiagnozować potrzeby społeczności. Nazywa problemy i przeszkody, które napotykają pracownicy domów kultury na drodze do zmiany i rekomenduje jak pomóc im w szukaniu nowej formuły. Razem z grupą przyjaciół tworzę grupę teatralną. Na podstawie wypracowanych metod sama prowadzę warsztaty teatralne.

Robię to, bo

Wszystko co robię wymaga ode mnie dużo energii i mobilizowania się do szukania nowych rozwiązań. Czuję, że to co robię jest potrzebne i że może doprowadzić do realnej zmiany. Chcę, żeby ludzie doceniali najbliższą okolicę, mieli dobre relacje z sąsiadami. Czuli, że ich dom to coś więcej niż  tylko ściany.

Ważne doświadczenie

Prowadziłam warsztaty dla dzieci w Szamocinie. Po skończonych zajęciach wybrałam się na spacer. Spotykałam starszych ludzi, zatrzymywałam się i rozmawiałam o najróżniejszych sprawach. Myślę,  wtedy zaczęła się moja przygoda z seniorami. Zresztą niedługo po tym zdarzeniu spotkałam się z Beatą Tokarz, koordynatorką programu „Seniorzy w akcji” i zaczęłyśmy razem pracować. Jest we mnie  ogromna sympatia dla osób starszych. Jestem ich ciekawa. Zachwyca mnie ich dojrzałość,  spokój i pogoda ducha, które w sobie mają.

Metody

Pracuję metodami aktywnymi, które wymagają zaangażowania po drugiej stronie. Lubię stawiać pytania, pokazywać filmy, analizować fragmenty tekstów. Zbierać informację, opowieści na jakiś temat. Często do działań wykorzystuję fotografię i proste materiały plastyczne. Uczę pracy metodą projektu. Za pomocą happeningu, czy mini akcji opisywać miejską przestrzeń.

 

 

 

 

 

 

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek

ORGANIZATOR:

ę