KAROL
MURLAK

Mniej mówienia, więcej robienia

TAGI:

Karol Murlak (ur.1982): Absolwent Architektury Wnętrz ASP
w Warszawie oraz Spatial Design w Falmouth College of Arts
w Wielkiej Brytanii. Pracownik naukowy Wydziału Architektury
Wnętrz ASP w Warszawie i Polsko-Japońskiej Wyższej
Szkoły Technik Komputerowych. Współtwórca zespołu
projektowego designlab, w ramach którego, wspólnie
z Magdą Czapiewską. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik i laureat licznych konkursów: I nagroda w Konkursie Design by... 2012, I nagroda w X Edycji Konkursu Sanitec Koło, II nagroda w konkursie Terma Design 2008, II nagroda w konkursie na projekt mebli młodzieżowych Forte Projekt 09, III nagroda w konkursie na projekt Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim w Warszawie, nagroda w konkursie na projekt mebli miejskich Design for Poznań 2012, nagroda na warsztatach projektowych Meblościanka 2008. Autor projektów prezentowanych na międzynarodowych targach w Londynie, Mediolanie, Berlinie, Frankfurcie, Budapeszcie, Pradze oraz na wielu wystawach krajowych.

Zajmuję się:

Jestem projektantem. Dużą część swojego czasu poświęcam edukacji. Pracuję na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Od kilku lat jestem też zaangażowany w różnego typu przedsięwzięcia edukacyjne skierowane zarówno do profesjonalistów jak i do osób zawodowo nie zajmujących się projektowaniem. Najbardziej interesuję się projektowaniem mebli oraz przestrzeni publicznych takich jak wnętrza użyteczności publicznej, wystawy muzealne czy przestrzenie miejskie.

Robię to, bo:

Zajmuję się projektowaniem bo mam bardzo praktyczne podejście do życia. Projektowanie to, moim zdaniem, rozwiązywanie konkretnych problemów, a nie upiększanie świata. Wierzę, że poprawiając swoje otoczenie człowiek może uczynić swoje życie chociaż odrobinę lepszym.

Ważne doświadczanie:

W wieku 21 lat wyjechałem na studia do Wielkiej Brytanii. Chociaż rodzinny dom w Lublinie opuściłem zaraz po maturze, przyjechałem na studia do warszawskiej ASP, dopiero pobyt za granicą nauczył mnie samodzielności i odpowiedzialności. Mieszkając za granicą dojrzałem. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zetknąłem się też z zagadnieniami myślenia problemowego, projektowania partycypacyjnego czy zrównoważonego rozwoju. Bez tego wyjazdu nie było by też działającego od ośmiu lat studia projektowego Designlab. To właśnie w Wielkiej Brytanii zaprzyjaźniłem się z Magdaleną Czapiewską i Grzegorzem Nawackiem, z którymi po powrocie do Polski założyliśmy firmę.

Metody:

Zarówno ze studentami na uczelni jaki i z uczestnikami warsztatów pracuję według zasady „mniej mówienia, więcej robienia”. Jestem przekonany, że najlepsze pomysły powstają w trakcie działania. Rozmowa jest ważna aby zdefiniować problem – jednak na pomysł jego rozwiązania najszybciej wpada się eksperymentując. Aktywność manualna, bez względu na to czy jest to rysowanie planu budynku, szycie narzuty na kanapę czy układanie konstrukcji z zapałek, pobudza do twórczego myślenia.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę