JOANNA
KUBICKA

najważniejsza jest rozmowa

TAGI:

Joanna Kubicka (24.02.1979): z wykształcenia kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie współorganizuje specjalizację „Animacja kultury”. Jako prezeska Stowarzyszenia „Katedra Kultury” koordynowała wiele projektów, w tym międzynarodowe programy poświęcone praktycznemu kształceniu animatorów kultury. Brała też udział w wielu działaniach angażujących społeczności lokalne. Współpracowała m.in. z Grupą Studnia O., Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury Aktywnej SO:ON. Jako członek zespołu „Edukacja – animacja – uczestnictwo” w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konsultuje działania z zakresu edukacji kulturalnej.

Zajmuję się

tworzeniem sytuacji sprzyjających działaniom animatorów kultury, nauczycieli, instruktorów, edukatorów i innych osób, które mają lub chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Organizuję i prowadzę spotkania, warsztaty, wizyty studyjne i objazdy, które dostarczają inspiracji, uczą działania i umożliwiają uczestnikom mierzenie się z własnymi możliwościami. Interesują mnie sposoby aktywizowania społeczności przy wykorzystaniu ich lokalnych zasobów. W 2010 roku wraz ze Stowarzyszeniem SO:ON zrealizowałam projekt „Dizajn z naszego podwórka” przeznaczony dla nauczycieli z okolic Ełku, pobudzający do działań związanych z twórczym przetwarzaniem najbliższego otoczenia. W swoich działaniach często odwołuję się do różnych sposobów identyfikacji z przestrzenią. Lubię doprowadzać do twórczych spotkań, w pracy zespołowej często pełnię rolę osoby wspierającej. Gdyby to nie brzmiało niezręcznie, powiedziałabym, że zajmuję się „animowaniem animatorów kultury”.

Robię to, bo

To okazja do spotkania z ludźmi.

Satysfakcję daje mi przyczynianie się do różnych form zaangażowania i wzmacnianie modelu edukacji budowanego w oparciu o metody aktywne, konfrontujące z nowymi doświadczeniami.

Ważne doświadczenie

Spotkania i rozmowy z rzemieślnikami z warszawskiej Pragi, świadomymi schyłku i zaniku wykonywanych przez siebie, często dziedziczonych po rodzicach profesji.

Metody

Działam za pomocą najprostszych, dostępnych wszystkim metod – moim ulubionym narzędziem pracy jest rozmowa. W pracy warsztatowej często zmagam się z pytaniem, jak zbudować sytuację niezakłóconej komunikacji i jak wykorzystać własny potencjał. Materiałem, z którego najchętniej korzystam, jest życie codzienne: najbliższe otoczenie, potoczna pamięć i wyobraźnia społeczna.

Działanie staram się zawsze łączyć z refleksją.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę