JAN
MENCWEL

SKARBY MIEJSC

TAGI:

Jan Mencwel (ur.01.11.1983): absolwent animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Od zawsze mieszka na warszawskim Targówku. Pracuje jako animator kultury i badacz społeczny. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, ostatnio głównie z Fundacją "Stocznia". Od czasu do czasu publikuje teksty i zdjęcia -m.in. w "Kontakcie", "Kulturze Liberalnej", "ResPublice" i na portalu NGO.PL

Zajmuję się

Realizuję projekty związane z tożsamością lokalną miasta. Staram się w twórczy sposób wykorzystywać jego historię i teraźniejszość. Szukam historii, osób, miejsc, które je tworzą, wyławiam te najciekawsze i jednocześnie słabo znane. Jestem współautorem wystaw, projektów fotograficznych, stron internetowych, happeningów poświęconych Warszawie. Od jakiegoś czasu moim głównym polem działań animacyjnych jest Targówek – dzielnica, w której mieszkam od dziecka. Większości mieszkańców kojarzy się z blokami, dlatego w 2011 roku zorganizowaliśmy festiwal Re:Blok. Odbyło się kino na dachu bloku, stworzyliśmy rzeźbę-autoportret dzielnicy oraz wielki obraz na jednym z podwórek. W tym roku razem z mieszkańcami zakopujemy w ziemi Skarb – wiadomość dla przyszłych mieszkańców.

Robię to, bo

Każda miejscowość ma swój własny skarb – to mikrokosmos miejsc, historii, opowieści, tworzony przez ludzi, którzy tam żyli i żyją. Lubię poszukiwać takich lokalnych skarbów, odkrywać je razem z mieszkańcami, przetwarzać i udostępniać innym.

Ważne doświadczenie

W zeszłym roku zorganizowałem w Warszawie happening pt. „Chłopiec z karabinem”: w Dzień Dziecka przerobiliśmy pomnik Małego Powstańca, dostawiając mu zjeżdżalnię, basen i kolorowe piłki. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób przywrócić mu dzieciństwo. Dla wielu mieszkańców miasta ten pomnik jest świętością, a mnie zawsze wkurzało, że ktoś pozwolił dzieciom walczyć z karabinami w ręku. To była szybka akcja, ale zdjęcia z niej w jeden dzień obiegły media. Dostałem mnóstwo sygnałów poparcia – okazało się, że pewien element krajobrazu i historii miasta nie tylko mnie uwiera. Przekonało mnie to, że po pierwsze trzeba ryzykować, a po drugie, przestrzeń publiczna jest świetnym polem do działania, a jej przetwarzanie może być ciekawą formą wypowiedzi.

Metody

Działam na przecięciu różnych metod, ale moim podstawowym narzędziem pracy jest fotografia. Za jej pomocą można nadać zwykłym miejscom niezwykłe, osobiste znaczenia. Wykorzystuję najprostsze formy – fotofelieton, pocztówka, fotografia otworkowa. Interesują mnie także fotografie archiwalne, najbardziej te z prywatnych archiwów. Mam spore doświadczenie w realizacji projektów, zajmuję się też ich ewaluacją. Uczę, jak w gąszczu obowiązków, spraw i pracy organizacyjnej nie stracić z oczu tego, co najważniejsze – celu i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę