IDA
BOCIAN

Teatr jest dla mnie wehikułem poznania
innych

TAGI:

Ida Bocian: Aktorka, reżyserka, scenarzystka. Absolwentka warszawskiej Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza i Mastere Specialisé Europeén en Management des Entreprises Culturelles w Dijon, we Francji. Współzałożycielka Stowarzyszenia "Stacja Szamocin", autorka wielu projektów kulturalnych, trenerka organizacji pozarządowych. Aktorka Teatru Stajnia Pegaza i Teatru Off de Bicz, a od 2013 roku prezeska Fundacji Klinika Kultury i dyrektorka Teatru Gdynia Główna.

Najbliższy jest jej teatr. Jest przekonana, że teatr to nie tylko sztuka, która może wyrażać to, co myśli i czuje twórca, ale coś dużo więcej. Teatr to dialog pomiędzy sceną a publicznością, spotkanie z żywym człowiekiem po obu stronach rampy. Stanowi świetne narzędzie pracy, daje możliwość pogłębiania wiedzy o sobie oraz o rzeczywistości, w której żyjemy. Pozwala też uwolnić własny potencjał, integrować, pogłębiać więzi. Teatr jest wehikułem poznania innych, eksplorowania nieodkrytych możliwości w drugim człowieku. Korzystając z tego doświadczenia, stara się rozpoznawać potencjał w środowiskach, grupach czy jednostkach i ukierunkować go tak, by mógł się rozwijać i zaskakiwać nieoczekiwanymi efektami.

W Sieci Latających Animatorów Kultury od 2013 roku.

Doświadczenie zawodowe:

Od 1999 do 2008 roku pracowała w Społecznym Stowarszyszeniu Edukacyjno-Teatralnym „Stacja Szamocin” jako realizator projektów. W międzyczasie pełniła stanowisko głównej księgowej w Szamocińskim Ośrodku Kultury (2005-2008). Od kwietnia 2008 roku mieszka i pracuję w Trójmieście, najpierw w Sopockiej Scenie Off de BICZ (także jako jej menadżerka od 2011 do 2013r.), a następnie w Teatrze Gdynia Główna. W międzyczasie współpracowała, jako trenerka i animatorka z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Europejskim Centrum Solidarności i Narodowym Centrum Kultury.

W ramach Sieci Latających Animatorów Kultury prowadzi warsztaty pomagające generować pomysły na projekty, określać strategie rozwoju instytucji, wprowadzać nowe rozwiązania i metody. Wspierała biblioteki, instytycje kultury, grupy seniorów, a także realizację projektów w ramach programu Seniorzy w Akcji. Podstawowa metodą, jaką stosuje, to jak najgłębsze poznanie środowiska, w którym pracuje i jego potrzeb. Lubi „studia terenowe” i „spacery badawcze”. Czerpie również z doświadczeń i metod teatralnych.

Jej największym sukcesem zawodowym jest trzyletni, międzynarodowego projekt „Południowobałtycka Akademia Teatru Niezależnego – narzędziem zmian społecznych”, którego była współautorką i koordynatorką. Dzięki niemu udało się wychować ponad 40-stkę młodych animatorów kultury, biegłych w sztuce teatru z Polski, Litwy i Szwecji, którzy już twórczo pracują w swoich środowiskach. Najważniejsi w pracy są dla niej ludzie. Lubi odkrywać ich historie, pasje i czasem nieuświadamiany wcześniej potencjał. To ogromna satysfakcja obserwować, jak się rozwijają, przełamują swoje opory i przekraczają kolejne ograniczenia. Robi to, bo jej pasją jest teatr. Wierzy w jego siłę, nie tylko jako przekazu artystycznego, ale również i przede wszystkim, jako narzędzia zmiany, które może mieć pozytywny wpływ na pojedynczego człowieka i na całe środowisko, w którym żyjemy.

Pracuje z:

dzieci, młodzież, seniorzy, pary międzypokoleniowe, animatorzy kultury, twórcy, biblioteki, instytucje kultury, domy kultury, organizacje pozarządowe

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę