DOROTA
OGRODZKA

idę za tym,
co mnie inspiruje

TAGI:

Dorota Ogrodzka ( 27.11.1983): animatorka kultury, kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w zakładzie Teatru i Widowisk, reżyserka Młodej Sceny w Teatrze Polski w Bydgoszczy. Współtworzy kolektyw Performeria Warszawy, wraz ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru i Instytutem Teatralnym działa w obszarze edukacji teatralnej i wizualnej. Polskim w Bydgoszczy, gdzie pracuje artystycznie z amatorami, tworzy akcje performerskie i spektakle. Razem ze Stowarzyszeniem „Katedra Kultury” realizuje działania z pogranicza animacji, etnografii i sztuki. Z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę lata po Polsce i Warszawie prowadząc warsztaty, wspierając lokalnych liderów i instytucje kultury. Pisze i publikuje - przede wszystkim o teatrze, przestrzeni publicznej i sztuce wizualnej, prowadzi zajęcia na warszawskim kulturoznawstwie oraz na Uniwersytecie Otwartym UW.

Zajmuję się

Teatrem, działaniami performatywnymi, przestrzenią publiczną, pisaniem, ostatnio coraz mocniej fotografią – staram się znaleźć własny sposób na łączenie tego, co wizualne z tym, co performatywne. W pracy z ludźmi wykorzystuję jednak przede wszystkim teatr i wszystko co jest mu bliskie. Staram się łączyć różne elementy, eksperymentuję z dźwiękiem i multimediami, tworzę słuchowiska i audiobooki. W Instytucie Teatralnym razem z Sebastianem Świąderem prowadzę Teatranki, warsztaty dla dzieci i rodziców. Współtworzę kolektyw twórczy Performeria Warszawy. W Instytucie Kultury Polskiej prowadzę zajęcia – rozmawiam ze studentami o teatrze, sztuce i kulturze współczesnej. Lubię pracować poza Warszawą, w małych miastach i na wsi. Interesują mnie projekty, które pozwalają zainspirować ludzi do tego, by sami działali oraz rozwijali talenty, zobaczyli co mogą robić dla siebie i swojej miejscowości, by odkrywali rzeczy, które naprawdę ich interesują. Realizuję akcje twórcze w przestrzeni publicznej, miejskiej, otwartej, tworzę instalacje. Razem z przyjaciółmi ze stowarzyszenia SASKA, działającego na warszawskiej Saskiej Kępie, gdzie mieszkam, zachęcam ludzi, żeby budowali miejsce, w którym żyją, żeby czuli się za nie odpowiedzialni.

Robię to, bo

W działaniu, tworzeniu, refleksji staram się iść za tym, co ze mnie wypływa, za swoją wrażliwością, myślą i wyobraźnią. Robię to, co robię bo uwielbiam pracę z ludźmi i sztukę. Gdy te dwie rzeczy spotykają się ze sobą – wtedy jest najlepiej. Bardzo lubię inspirować ludzi, rzucać w jakieś miejsce ogień, lub choćby niewielką iskrę.

Ważne doświadczenie

Wielogodzinne treningi teatralne w miejscach, w których dane mi było pracować lub być na warsztatach – czasem było to na sali, czasem w lesie, gdzieś na polskiej prowincji, niekiedy w teatralnych przestrzeniach. Lubię moment, gdy wyobraźnia i emocje zaczynają pracować inaczej niż w codziennym życiu, gdy słowa zyskują inne znaczenie i łączą się w niecodzienny sposób. I jeszcze samotne przejście Orlej Perci w Tatrach. Nauczyłam się wtedy, że granica tego, co niemożliwe może się przesuwać.

Metody

Animacja kultury to dla mnie zderzenie pracy z ludźmi i pracy ze sztuką, dlatego często wykorzystuję narzędzia artystyczne. Używam różnych metod, dopasowuję je do sytuacji, grupy, z którą pracuję i do tego, co chcemy razem osiągnąć. Najbliższy jest mi teatr i wszystko co się z nim wiąże: ruch taniec, dźwięk, praca z obrazem. Czasami w swojej pracy wychodzę od słowa, szukam różnych sposobów na jego przetwarzanie, czasami zaczynam od obrazu, fotografia to bardzo bliskie mi medium. Lubię łączyć refleksję teoretyczną z działaniem praktycznym.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę