DOROTA
BORODAJ

Siła zespołu

TAGI:

Dorota Borodaj - Animatorka Kultury działająca w ramach sektora pozarządowego - tworzy, realizuje i wspiera projekty aktywizujące ludzi wokół ważnych dla nich tematów, zdarzeń i miejsc. Studiowała kulturoznawstwo i wiedzę o filmie, ukończyła Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy, obecnie jest słuchaczką Polskiej Szkoły Reportażu.

Fascynuje ją pamięć miejsca. Od kilku lat wymyśla i realizuję projekty, które mają za zadanie wspierać animatorów w odkrywaniu lokalnej historii i badaniu, jak wpłynęła ona na tożsamość dzisiejszych mieszkańców. Do niedawna zajmowała się głównie pamięcią miejsc na mapie historii polsko-żydowskiej. Od jakiegoś czasu zadaje pytania o tożsamość lokalną mieszkańców zachodnich i północnych terenów Polski.

W swojej pracy korzysta ze scenariuszy ze zbioru “Pomysłów do zrobienia”. Jest autorką  kilku z nich: „Co pamięta miasto”, „Miejska gumka do mazania”, „Co słychać w mieście”, „Pamięć domu/pamięć ulicy”, „Pamięć przedmiotów” i „Instrukcja powrotu”.

W Sieci Latających Animatorów Kultury od 2012 roku.

Doświadczenie zawodowe:

Od 2005 roku jest związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Zaczynała od współpracy z Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia – przez kilka lat mieszkałam wtedy w Puszczy Białowieskiej i pracowałam jako asystentka na prowadzonym przez fundację Uniwersytecie Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Po przeprowadzce do Warszawy rozpoczęła stałą współpracę z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Przez blisko 8 lat koordynowała i realizowała tu projekty związane z edukacją międzykulturową, edukacją wizualną i medialną oraz wspieraniem młodych twórców dokumentalnych. Oprócz tego jest członkinią zarządu Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz” a  jako wolny strzelec pisuje teksy dziennikarskie.

W ramach Sieci Latających Animatorów prowadziła zarówno jednorazowe warsztaty oraz konsultacje, wspierające projekty w ramach programów Towarzystwa „ę” (takich jak Seniorzy w Akcji czy Młode Menedżerki kultury), jak i długofalowej merytorycznej opieki nad danym projektem (np. w ramach Laboratorium Pomysłów) lub uczestnikiem (np. w programie 1 na 1 Mistrz i Uczeń). W pracy sięga po narzędzia wizualne rozumiane bardzo szeroko. Stare fotografie, mapy, ale też przedmioty codziennego użytku traktuje jako tworzywo do budowania autorskich opowieści o przestrzeni i impuls do ponownego przyjrzenia się jej. Chętnie uruchamia też słuch. Sięga po narzędzia historii mówionej, fascynuje ją to, jak współcześnie zmienia się rola pamięci i opowieści przekazywanej z ust do ust.

Najbardziej jest dumna z działań wokół historii mojej rodzinnej wsi na Dolnym Śląsku. Udało jej się m.in., wspólnie z lokalnym władzami, zlikwidować scenę, zbudowaną pod koniec lat 70-tych z niemieckich nagrobków, pozyskanych przy likwidacji lokalnego cmentarza ewangelickiego. “Wydobyliśmy je,  popękane poskładaliśmy w całość i wyeksponowaliśmy w lapidarium. Nadal kontynuuję działania w mojej miejscowości, wracam tam po latach od wyprowadzki i uczę się, że najważniejszych dla nas zmian dokonuje się często na progu własnego domu. “

W pracy z ludźmi najbardziej lubi to, jak wielu ludzi udaje jej się spotkać po drodze i jak dużo się od nich uczy. Nie potrafi działać w pojedynkę, siłę czerpię z zespołu. Nie czuje mocy dokonywania zmian na skalę światową ale wierzy, że ma mały wpływ na najbliższe otoczenie. I to w zupełności wystarcza.

Pracuje z:

młodzież, seniorzy, animatorzy kultury, twórcy, instytucje kultury, domy kultury, organizacje pozarządowe;

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
LAK/ AGATA JALOSINSKA
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę