AGATA
JAŁOSIŃSKA

Wierzę, że trzeba być otwartym

TAGI:

Agata Jałosińska: absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego; koordynowała program „Mam media” w Fundacji Nowe Media; z Fundacją Ortus realizowała projekty „Medialab Chrzelice” i „Medialab Lublin”; w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska pracowała przy projektach „Medialab Warszawa” oraz „Szkoła Infografiki”, uczestniczyła w zespole badawczym projektu „Obiegi Kultury. Społeczna cyrkulacja treści”; pracuje w Fundacji TechSoup.

Zajmuję się

Zajmuję się relacją, jaka zachodzi pomiędzy nowymi technologiami a ludźmi. Obserwuję, jak ludzie obecnie wykorzystuję te technologie i pomagam im to robić bardziej świadomie tak, by były bardziej dostosowane do ich potrzeb. Z kolei inspirując się rozwiązaniami, jakie dają nam nowe technologie, staram się przekuwać je na różnorodne działania pomiędzy ludźmi. A zatem z jednej strony uczę, jak korzystać z nowych technologii, a z drugiej – inspiruje mnie ona do działań zaangażowanych społecznie. Działam na przecięciu nowych technologii i animacji życia społecznego.
Pomagam organizacjom pozarządowym w wynajdowaniu narzędzi dostosowanych do ich potrzeb, dotyczących np. zarządzania projektem, komunikacji, bezpieczeństwa itp. Pracuję przy organizacji Medialabów – inspiruję się tym, że w Internecie każdy użytkownik jest jednocześnie nadawcą i odbiorcą. Cieszę się różnorodnością, która dzięki temu powstaje.
To buduje inny rodzaj wiedzy. Taka wiedza procesualna, która narasta, opiera się na wymianie między ludźmi, na naturalnym pączkowaniu informacji. Otwartość rozumiana jako chęć do uwolnienia informacji jest tutaj bardzo ważna. Prowadzę działania na styku nowych technologii i badań społecznych.

Medialaby są projektami opierającymi się na wykorzystywaniu nowych mediów w działaniach artystycznych (np. w tworzeniu instalacji czy muzyki) i w działaniach społecznych – np. w digitalizacji dziedzictwa. Największą siłą medialabów jest jednak możliwość spotkania ludzi i wymiany doświadczeń, a także – tworzenie przez nich nowych, wspólnych projektów.

Robię to, bo

Wierzę, że trzeba być otwartym. Wiedza, która dzięki temu powstaje, jest nie do porównania z żadną inną wiedzą akademicką czy „profesjonalną”. Wierzę w ten szczególny sposób komunikacji, w którym rzeczywistość dookoła rozumiana jest jako zbiór wielu różnorodności, a głos i doświadczenie każdej z nich jest równie ważny.

Ważne doświadczenie

Medialab Chrzelice. Moim zadaniem była opieka nad uczestnikami. Zanim ich poznałam, wiedziałam już o nich bardzo dużo ze zgłoszeń, które do nas wysłali. Dzięki temu, kiedy spotkaliśmy się na medialabie, miałam możliwość podpowiadania im, z kim koniecznie muszą porozmawiać, kto działa w podobnej do nich przestrzeni. To zadziałało jak wielka, prężna sieć – i udowodniło mi, że znajomość ludzi i ich potencjałów pozwala pełniej go wykorzystać.

Metody

Przenoszę nowe technologie na to, co dzieje się w życiu. W moich działaniach staram się, by każda osoba czuła się pełnowartościowym członkiem grupy i rozumiała swój wkład. Dlatego tak ważny jest dla mnie etap poznania osoby czy grupy z którą mam pracować. Internet to dla mnie narzędzie służące poznaniu się w sieci ludzi, z którymi potem będę mieć okazję spotkać się w rzeczywistości.

WYBIERZ INNEGO ANIMATORA

_MG_0227
_MG_0261
babel-edit2
subpage-4
MarcinKoziński
Magda Latuch
Sebastian Bednarek_
subpage-1
_MG_0396
_MG_9988
KPacholak__MG_9923 (2)
KPacholak__MG_0027
KPacholak__MG_9948
kula
dorotka_960
_MG_0458
LAK/ Magda Kreis
LAK / Agnieszka Czerwinska
LAK/ Justyna Klein
_MG_0731
_MG_0243
_MG_0028
anna-plachecka
bartosz-mazur
katarzyna-sawko-kadr
marta-jasinska
_MG_0146
Agata Pietrzyk Sławińska
joanna_mikulska
dorota_piwowarska
_MG_0570
marzenia-michalek
marta-wojcicka

ORGANIZATOR:

ę