GDZIE LATAJĄ

Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie to sieć wspierająca działania liderów i animatorów w ramach projektów realizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz przedsięwzięć realizowanych w partnerstwie z innymi organizacjami i instytucjami.
Dotychczas Latający odwiedzili ponad 70 miejscowości w całej Polsce, w których przeprowadzili ponad 1000 godzin warsztatów i akcji, w które włączyło się prawie 1000 osób w różnym wieku.

Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie wspierali uczestników programów: Seniorzy w akcji, Młodzi Menedżerowie Kultury w bibliotekach, Gmina Supraśl mała ojczyzna – wielki świat, Dom Kultury plus – program Narodowego Centrum Kultury.

Obecnie animatorzy i socjologowie pracują z seniorami, grupami międzypokoleniowymi i Uniwersytetami Trzeciego Wieku w ramach programu Seniorzy w akcji, wspierają lokalnych liderów i instytucje kultury na Mazowszu, dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek i stymulują zamiany w bibliotekach w całej Polsce.

Animatorzy kultury, bibliotekarze, pracownicy domów kultury, edukatorzy w organizacjach pozarządowych działający na Mazowszu cały czas mierzą się z nowymi wyzwaniami. Jak rozwijać kulturę w sąsiedztwie wielkiej metropolii? Jak skorzystać z potencjału Warszawy? Skąd mają czerpać wiedzę i pomysły? W jaki sposób dowiadywać się co jest potrzebne ich społeczności? W jak sposób pracować z ludźmi, jak zachęcać ich do działania? Próbując znaleźć odpowiedzi na te pytania stworzyliśmy program Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie na Mazowszu. Chcemy się dzielić wiedzą i współpracować z innymi animatorami. Wierzymy w siłę pojedynczych spotkań, jesteśmy przekonani, że współpraca i wymiana buduje więzi społeczne i sprzyja kreatywności. W ramach programu organizacje i instytucje z Mazowsza będą miały okazję zaprosić na kilkudniową wizytę (max 4 dni) Latającego Animator Kultury lub Latającego Socjologa (możliwy jest również zaproszenie Latającego Animatora i Latającego Socjologa). Co oferujemy w ramach programu: • Wsparcie profesjonalnie przygotowanych Latających Animatorów i Socjologów • Latający odwiedzą 10 organizacji/instytucji na Mazowszu • Wizyta Latającego może trwać 4 dni • Materiały edukacyjne i warsztatowe, • Promocję działań prowadzonych z Latającymi na stronie internetowej programu Organizacja/instytucja zapraszająca Latającego zobowiązana jest zapewnić Latającemu zakwaterowanie i wyżywienie podczas wizyty. Do programu mogą się zgłosić organizacje i instytucje z Mazowsza. Z każdą instytucją/organizacją, którą odwiedzą "Latający" zostanie podpisane porozumienie o współpracy. Zgłoszenia trwają do 5 sierpnia. Wizyty Latających mogą odbywać się w okresie od 15 sierpnia do 20 listopada 2012 roku. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj. Działanie Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie na Mazowszu jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem programu jest Forum Kultury Mazowsze.
Szukasz nowych pomysłów na działania? Potrzebujesz inspiracji i konkretnych metod pracy? Chcesz dowiedzieć się jak lepiej poznać swoją społeczność? Zaproś do swojej biblioteki - Latających Animatorów Kultury i Socjologów. Biblioteki to miejsca, które spełniają wiele ważnych społecznie funkcji. Wypożyczanie książek i dbanie o rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców to tylko jeden z obowiązków bibliotekarek i bibliotekarzy. Pracownicy bibliotek coraz częściej są menedżerami kultury, psychologami społecznymi i socjologami, doradcami, mediatorami, specjalistami od promocji i pozyskiwania funduszy słowem animatorami kultury lokalnej. Właśnie z myślą o nich Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przygotowało program Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla bibliotek. W ramach projektu Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie przyjadą do Waszej biblioteki z wizytą na 3-6 dni. W trakcie swojego pobytu wspólnie z Wami przeprowadzą działania społeczno-kulturalne np.: spotkania sąsiedzkie, warsztaty fotograficzne, akcje plastyczne, działania teatralne, czy krótkie akcje badawcze. Każda biblioteka będzie mogła skorzystać ze wsparcia zarówno animatora, jak i socjologa lub tylko jednego z nich – w zależności od potrzeb. Zapraszamy do kontaktu chętnie odpowiemy na wszelkie pytania: Karolina Pluta (22) 396 55 16, (22) 396 55 19, latajacyanimatorzy@e.org.pl skype: karolina.pluta.e

ORGANIZATOR:

ę