NASZE DZIAŁANIA

_MG_6093
2014-11-28
Biblioteka jako centrum innowacji
Jeśli ktoś jeszcze na hasło biblioteka ma w głowie skojarzenie związane z regałami pełnymi książek, ciszą i niemiłą panią w grubych okularach popijającą trzecią już z rzędu kawę, zdecydowanie powinien odwiedzić biblioteki w czterech miastach: Wieliczce, Oświęcimiu, Jarocinie i Grodzisku Mazowieckim, w których działają Strefy Innowacji powstałe w ramach pilotażowego programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Kreatywne warsztaty
Biorące udział w programie biblioteki przy wsparciu Latających Animatorów i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” zorganizowały 12 godzinne warsztaty wymyślania kreatywnych pomysłów na lokalne działania pod nazwą Generator Pomysłów (wstępna idea 24 godzinnych spotkań została zredukowana i dostosowana do lokalnych potrzeb). Ideą warsztatów jest spotkanie lokalnych aktywistów, działaczy samorządowych, urzędników, dyrektorów szkół i ośrodków sportu oraz bibliotekarek podczas kreatywnych warsztatów prowadzonych przez Mistrza Ceremoni w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni z wydzielonymi strefami do relaksu i kącikiem inspiracji.

Rozstawiamy skrzynki na pomysły
W każdej bibliotece warsztaty zostały poprzedzoną trzydniową diagnozą lokalną, której efektem było nazwanie lokalnych wyzwań. To one stworzyły ramę tematyczną do kilkultygodniowego procesu zbierania pomysłów na działania. Skrzynki na pomysły zostały rozstawione w różnych lokalnych instytucjach: bibliotekach, domach kultury, biurach promocji miasta. Reklamowe spoty były wyświetlane w lokalnych kinach, zainteresowani mogli też zgłaszać swoje pomysły przez strony internetowe bibliotek za pomocą specjalnego formularza. Zgłoszone pomysły (rekord padł w Grodzisku Mazowieckim - zebrano aż 60 pomysłów) pogrupowano tematyczne przed każdym z Generatorow i stały się podstawą do dopracowania podczas Generatora.

Efekty działań
Na warsztatach nie brakowało energii, zapału do pracy i emocji. We wszystkich czterech bibliotekach warsztaty odbywały się w 12 godzinnym trybie, w bibliotece w Grodzisku testowaliśmy wersję nocną warsztatów. Uczestnicy pracowali nad pomysłami od 20.00 wieczorem do 8.00 rano. Wszystkie Generatory kończyły się publicznym zaprezentowaniem wypracowanych efektów i głosowaniem publiczności. Często głosowanie było też przedłużane na kolejne tygodnie i przenosiło się do internetu. Zwycięskie projekty dostaną - poza nieocenionym wsparciem bibliotek - mini grant na realizację, z reguły w wysokości ok. 1000 zł.

Rola bibliotek
Biblioteki, które brały udział w projekcie już dawno odeszły od przypisywanej im tradycyjnie roli. To nowoczesne i prężnie działające placówki produkujące ciekawe wydarzenia społeczno-kulturowe i starające się odpowiadać w swoich działaniach na potrzeby lokalnej społeczności. Niemniej zainicjowanie przez biblioteki Generatora Pomysłów, pokazało je jeszcze z zupełnie innej strony. Uczestnicy biorący udział w warsztatach dostali wyraźny i czytelny sygnał, że biblioteka to świetny partner do wspólnych działań. Otwarty na różnorodne potrzeby i posiadający praktyczną wiedzę, która może być wsparciem, dla każdego mieszkańca chcącego realizować swoje pomysły na działania angażujące społeczność lokalną.

Strefy Innowacji są częścią Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce, który jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.

A zdjęcia ze wszystkich Generatorów można obejrzeć tutaj: Generator Pomysłów dla Bibliotek

ORGANIZATOR:

ę