NASZE DZIAŁANIA

14309574128_f5718614ac_o
2014-06-19
Latający Cyfrowi Animatorzy - czyli kto?
Nowe technologie coraz bardziej są obecne w codzienności. Podróżując w tramwajem, autobusem lub pociągiem widzimy, że tablety i smartfony stają się kolejnymi narzędziami po komórce i laptopie, którymi posługujemy się ze swobodą. Konkretyzują się też nowe obszary: nowe technologie w biznesie, ekologii, organizacjach pozarządowych. To czym my chcielibyśmy się zająć to temat nowych technologii w animacji kultury.

Pracując na co dzień bardzo blisko z lokalnymi animatorami jesteśmy w kontakcie z ich potrzebami. Coraz częściej animatorzy sygnalizują, że brakuje im kompetencji z obszaru nowych technologii. Mówią, że “czują się zakompleksieni”, “nie nadążają”. Jak pokazują badania “Animacja/Edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce” przeprowadzone przez Marka Krajewskiego na zlecenie MKiDN - animatorzy w swojej pracy dwa razy częściej sięgają po stare niż po nowe media.  Jednocześnie mają silne przekonanie, że podniesienie kompetencji w tym obszarze może pomóc im poradzić sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi codzienna praca. Głos animatorów w tej sprawie wybrzmiał mocno podczas pierwszego spotkania animatorów - “(Nie)Kongresu Animatorów Kultury”, który odbył się w marcu tego roku w Warszawie. Animatorzy mówili wprost: “Potrzebujemy nowych narzędzi pracy, także tych związanych z nowymi technologiami. Chcemy mądrze wykorzystywać je w naszej pracy”.

W Polsce pojawiają się pierwsze ciekawe projekty - prowadzone przez lokalnych animatorów kultury, którzy jak dowodzą przykłady, mogą stać się liderami w wykorzystywaniu nowych technologii. Pokazują oni kierunki, wyznaczają trendy w jaki sposób animacja może czerpać z nowoczesnych rozwiązań. Chcemy, żeby takich dobrych pomysłów było więcej. Chcemy odpowiedzieć na sygnalizowaną przez animatorów kultury potrzebę poznania świata nowych technologi. Właśnie dlatego rozbudowujemy istniejącą sieć o Latających Cyfrowych Animatorów. Profesjonalistów, którzy będą przygotowani by przekazywać wiedzę i umiejętności lokalnym animatorom kultury - w elastyczny i dostosowany do ich potrzeb i poziomu zaawansowania sposób.

Proces rozbudowy sieci podzieliliśmy na kolejne etapy. Na początek zorganizowaliśmy dwa wydarzenia, których celem było zdobycie dodatkowej wiedzy dotyczącej potrzeb i wyzwań jakie stoją przed animatorami kultury w Polsce. Pierwsze - było to spotkanie focusowe dla członków sieci Latających Animatorów. Drugie - seminarium eksperckie tzw. wymiennik technologiczny (foto Tomasz Kaczor) - pozwoliło zastanowić się przedstawicielom różnorodnych organizacji z całej Polski działającym w obszarze nowych technologii, co może być pomocne w odpowiedzi na wyzwania animatorów. Na drugie spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli takich instytucji jak: Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundcja TechSoup, Pracowania Badań i Innowacji Stocznia, Laboratorium EE, Fundacja Ortus, Centrum Cyfrowe Projekt Polska, Laboratorium EE, MediaLab Katowice. Wnioski zebrane podczas tych obu spotkań pokazują potrzeby animatorów w następujących obszarach:

- PODSTAWOWE UMIEJĘTNOŚCI CYFROWE i KOMUNIKACYJNE związane z prowadzeniem pracy animacyjnej (tutaj potrzebne jest wykorzystanie nowych technologii w takich obszarach jak: współpraca z grupą, komunikowanie o projekcie, korzystanie z portali społecznościowych, tworzenie atrakcyjnych produktów i prezentacja efektów działań, budowanie trwałości programu);
- NOWE TECHNOLOGIE DLA EDUKACJI KULTURALNEJ (tutaj pojawia się potrzeba korzystania z nowych technologii w pracy twórczej z różnymi grupami związana z tworzeniem i przetwarzaniem treści m.in. działania związane z remiksem, tworzenie wirtualnych map, edukacja muzyczna i zabawy z dźwiękiem, edukacja wizualna);
- NOWE TECHNOLOGIE NA RZECZ PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ (to potrzeba tworzenia i używania istniejących narzędzi ułatwiających partycypację i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności);
- PROGRAMOWANIE DLA ANIMACJI KULTURY (to obszar dla najbardziej zaawansowanych animatorów, którzy w swojej pracy potrzebują nowatorskich, stworzonych specjalnie na ich potrzeby aplikacji i programów, które w pełni pomogą im w realizacji pracy animacyjnej).

Kolejnym krokiem było zorganizowanie warsztatów dla Latających Cyfrowych (foto Anna Liminowicz). Zaprosiliśmy członków sieci LAK i LAS zainteresowanych nowymi technologiami oraz osoby rekomendowane przez uczestników wymiennika technologicznego. Zebraliśmy grupę 20 osób, które podczas warsztatów poznały się wzajemnie, wypracowały wspólną mapę kompetencji oraz na wybranych przykładach pracowały w zespołach nad przykładowymi wizytami, których celem było połączenie nowych technologii i animacji. Efektem były pomysły na scenariusze warsztatów dotyczące: stworzenia platformy internetowej obsługującej bank czasu, wyprodukowania krótkich filmów poklatkowych łączących archiwum historii lokalnej z efektem warsztatów otworkowych za pomocą portalu vine.co, oraz pomysły na warsztaty medialne dla warszawskiej młodzieży.

Ostatnim etapem tworzenia nowej specjalizacji w sieci Latających Animatorów są wizyty w Pracowniach Orange (pracownieorange.pl). W tym roku odwiedzimy 10 Pracowni: w Zajączkowie, Radzyniu Podlaskim, Czerniejowie, Cieszanowie, Pobiedziskach, Gaworzycach, Bobrownikach, Ryczywole, Załasowej i Otłocznie. Do przynajmniej połowy z nich polecą pary złożone z członków sieci Latających Animatorów oraz nowych osób o specjalizacji nowo-technologicznej. Trzymamy kciuki za loty oraz obiecujemy poinformować o ich efektach już wkrótce.

ORGANIZATOR:

ę