NASZE DZIAŁANIA

9929232826_557e65bc7f_o
2013-10-09
Po warsztatach z muzealnikami
Idealne muzeum według samych muzealników to miejsce, otwarte, które jest celem podróży samym w sobie, do którego można przyjść w dowolnym obuwiu i nie zmieniać butów na muzealne kapcie, w którym człowiek może przejrzeć się w eksponacie i dowiedzieć się czegoś nowego o samym sobie, na kształt którego można mieć wpływ w końcu to miejsce, które potrafi zaskoczyć swoich odbiorców i które potrafi opuścić cztery ściany własnego budynku.

O tym czym jest idealne muzeum i jak możemy je kształtować rozmawialiśmy z edukatorami z ośmiu muzeów z różnych części Polski, którzy w drugiej połowie września przyjechali na warsztaty w ramach programu Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla muzeów.

W trakcie warsztatów muzealnicy poznali działania Ośrodka Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie, w przestrzeniach Pałacu na Wodzie, Starej Pomarańczarni, Pałacu Myślewickiego zastanawiali się jak oświeceniowe eksponaty można wykorzystywać w dyskusjach dotyczących dzisiejszej rzeczywistości. Innym praktycznym działaniem, z którym mierzyli się uczestnicy spotkania była akcja w przestrzeni warszawskiego śródmieścia podczas, której pytali przypadkowo spotkanych przechodniów m.in o to muzeum czego chcieliby stworzyć, gdyby mieli taką możliwość, a wszystko po to by się przekonać, że wyjście w przestrzeń miasta i nawiązywanie dialogu z ludźmi, którzy mogą być odbiorcami działań muzeum jest łatwe i może być zarówno przyjemne jak i inspirujące.

Ważną częścią spotkania była dyskusja z zaproszonymi gośćmi Łucja Piekrską-Duraj i Piotrem Idziakiem z Małopolskiego Instytutu Kultury i Leszkiem Karczewskim z Muzeum Sztuki w Łodzi tym czym jest edukacja muzealna jakie są jej najważniejsze cele i kim jest edukator w muzeum. Dyskusja zakończyła się odważną myślą, że edukator to buntownik, który swoją energią rozsadza instytucje od wewnątrz.

Jakie będą efekty tych zbuntowanych rozmów przekonamy się już niebawem - pierwsze wizyty Latających Animatorów i Latających Socjologów w muzeach odbędą się już w październiku. O tym co się będzie podczas nich działo będziemy informować na bieżąco.

ORGANIZATOR:

ę