NASZE DZIAŁANIA

muzea
2013-09-15
Dzielimy się doświadczeniami
Przez ostatnich kilka lat intensywnie współpracowaliśmy z domami kultury, bibliotekami i świetlicami wiejskimi w całej Polsce. Poznaliśmy pracujących tam fantastycznych animatorów i menedżerów kultury, społeczników, pasjonatów i edukatorów, którzy gotowi są wsiąść do pociągu i przejechać przez pół Polski, żeby szukać inspiracji na rozwój swoich instytucji. Wspólnie z nimi zastanawialiśmy się jak najlepiej wspierać lokalne działania społeczno-kulturalne. Razem wypracowaliśmy metody ułatwiające pracownikom instytucji kultury nawiązywanie kontaktu z różnymi grupami odbiorców, diagnozowanie potrzeb mieszkańców czy promocję instytucji. W 2010 roku stworzyliśmy sieć Latający Animatorzy Kultury, którą konsekwentnie rozwijamy właśnie z myślą o wspieraniu działających w całej Polsce instytucjach kultury (w ubiegłym roku do grona animatorów dołączyli Latający Socjologowie)

W tym roku nasze doświadczenia i metody chcemy wykorzystać we współpracy z muzealnikami i muzeami. Na początku zadaliśmy sobie kilka pytań: jak jest rola muzeów w edukacji kulturalnej? Komu muzea powinny być dedykowane? Czy są wizytówką regionu na zewnątrz? Czy może powinny koncentrować sie na działaniach z lokalną społecznością? W jaki sposób kształcić osoby odpowiedzialne za edukacje kulturalną w muzeach? I po co muzeom animacja kultury? Nie mamy gotowych odpowiedzi na te pytania. Wręcz przeciwnie mamy poczucie, że rodzą one kolejne i prowokują do dyskusji. Taką dyskusje rozpoczynamy już w tym tygodniu. We środę 18.09 zaczynamy współpracę z ośmioma muzeami z różnych części Polski. Muzealnicy Białegostoku, Słupska, Niechorza, Grudziądza, Sulejówka, Ciechanowa, Gniezna i Przysuchy uczestniczący w programie Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla muzeów przyjadą wtedy na dwudniowe warsztaty do Warszawy, żeby razem z nami w działaniu poszukać odpowiedzi na powyższe pytania. Później od października do listopada, w swoich miejscowościach będą rozwijać działania animacyjne razem z Latającymi właśnie. Co będzie efektem tej współpracy i czego wszyscy się od siebie nauczymy dowiemy się w grudniu. Trzymajcie za nas kciuki.

Program Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla muzeów finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem programu jest Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie.

ORGANIZATOR:

ę