NASZE DZIAŁANIA

Warsztaty Ę Bojszowy_028
2013-05-06
Poznać swój potencjał
Trzy różne miejsca, trzy biblioteki trzech socjologów, dwóch animatorów i garść zrealizowanych pomysłów. Zaczynamy!

Wschowa – Jak dotrzeć do młodzieży?

Jak mądrze nawiązać dialog z młodymi, żeby procentował w przyszłości? To był motyw przewodni warsztatów w bibliotece we Wschowej. Podczas dwudniowego pobytu, naszym socjologom Marcie Skowrońskiej i Adamowi Kadenaci udało się zrealizować cykl spotkań i warsztatów. Pierwszy dzień poświęcony został na dwa odrębne spotkania. Jedno z młodzieżą gimnazjalną, a drugie z pracowniczkami biblioteki. - W każdej z tych grup zastanawialiśmy się nad możliwymi formami spędzania czasu wolnego młodych ludzi, który byłby związany z biblioteką. Wykorzystaliśmy wiedzę na temat grantu pozyskanego już przez bibliotekę, a związanego z postacią Leonie Ossowski (pisarki) by zachęcić uczestników do wymyślania nowych działań dla biblioteki - relacjonują Adam i Marta.
Gimnazjaliści na zorganizowanych dla nich warsztatach opowiadali o swoich zainteresowaniach. Zapisywali je na samoprzylepnych karteczkach, grupowali w kategorie. Wspólnie zastanawiali się, które z nich można realizować i rozwijać we Wschowie - to jedno z zadań. Inne polegało na wymyśleniu ciekawych projektów związanych z konkretną aktywnością - na przykład sportem, filmem, fotografią, którymi młodzież chciałaby się zająć. Pomysły opracowywali w grupach i wybierali te najciekawsze. Ostatnim ćwiczeniem było wcielenie się w rolę dyrektora biblioteki i stworzenie rocznego planu działania uwzględniającego najlepsze pomysły wypracowane podczas wcześniejszych zadań.
Na spotkaniu z bibliotekarkami poruszony został temat nowego budynku, do którego mają przenieść się filie biblioteki i tego jak wykorzystać jego potencjał. Odbyła się również prezentacja 'dobrych praktyk bibliotecznych'. Drugiego dnia Marta i Adam zorganizowali spotkanie łączące pracowniczki biblioteki i grupę młodzieży, na którym wspólnie stworzyli listę pomysłów zaakceptowanych przez obie strony. -Choć początkowo wszyscy byli trochę zestresowani, pod koniec warsztatu rozmowa przebiegała wartko. Bibliotekarki dowiedziały się, o czym marzy i czego potrzebuje młodzież, jeśli chodzi o aktywności pozaszkolne, a młodzi ludzie poczuli, że mogą mieć wpływ na to co dzieję się w bibliotece. Wytworzyła się pozytywna, twórcza atmosfera, padło wiele ciekawych pomysłów na działanie, które będą w przyszłości wykorzystane - opowiadają Adam i Marta.

Godów – Jak wypromować nasze działania?
W Godowie odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Krzyśka Pacholaka i Katarzynę Sawko. Zajęcia zostały wykorzystane w dwójnasób. Skorzystali z nich i uczestnicy - ucząc się podstaw fotografii i edycji zdjęć, jak i biblioteka, której zrobione na warsztatach zdjęcia posłużyły jako materiały promocyjne. Po części czysto teoretycznej, która miała miejsce pierwszego dnia, zainteresowani wyruszyli w plener. - Zaproponowałem, że zamiast tworzenia czegoś na miejscu i fotografowania biblioteki, wyjdziemy „na wieś”, sfotografować mieszkańców Godowa, obecnych i potencjalnych czytelników - mówi Krzysiek. - Przygotowaliśmy wcześniej kilkanaście wzorów kartek A4, z hasłami, które zachęcać miały do zaangażowania się w życie biblioteki. Spotkani po drodze mieszkańcy (w tym pracownicy urzędu gminy, wójt, pracownicy sklepów, apteki, przychodni zdrowia, gabinetu dentystycznego itp.) pozowali z kartkami na których widniały napisy: „Czytam więc jestem”, „Nie czytasz? Nie wiesz co tracisz”, „Biblioteka to…”, „Idealna biblioteka to…”, „Czy wiesz, że w bibliotece jest darmowy internet?”, „W bibliotece można…”, „Ja też chodzę do biblioteki”, „Biblioteka jest fajna, bo…”, „Chodzę do biblioteki w…”, „Nie chodzę do biblioteki, bo…” - opowiada. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo zarówno, uczestnicy warsztatów, jak i fotografowani mieszkańcy byli zachwyceni i pełni entuzjazmu. Jak mówi Krzysztof - Dużo energii dały nam początkowe reakcje mieszkańców, szczególnie ciepło zostaliśmy przyjęci w urzędzie gminy, gdzie do młodych fotografów ustawiła się kolejka pracowników (!). Pozowali wszyscy. Wybrane i obrobione zdjęcia stworzą galerię, która pomoże wypromować bibliotekę i jej działania.

Bojszowy – Młodzież w akcji!
W tym jak pobudzić bojszowską młodzież do aktywności i jak przyciągać ją na co dzień do biblioteki pomagali Zuza Cichowska i Adam Kadenaci. W raz z dyrektorką biblioteki Panią Izabelą Piętką doszli do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli uda się skłonić nastolatków do realizowania własnych pasji i zainteresowań a nie tylko do udziału w tym co już się dzieje. Postawiono zatem na wykreowanie programu wsparcia inicjatyw młodzieżowych. Celem programu miało być udostępnienie zasobów biblioteki - sprzętowych, lokalowych, jak również jej wsparcia i opieki merytorycznej nad realizacją inicjatyw i pomysłów młodych ludzi. Ale jak ich do tego zachęcić i jak w atrakcyjnej formie przekazać, że w bibliotece można zrobić 'coś swojego'? Gwoździem programu okazała się być "Firma Portretowa" - akcja zorganizowana w gimnazjum. Polegała ona na zachęcaniu gimnazjalistów do pozowania do zdjęć z balonami, na których wcześniej napisali co lubią robić. Pani Izabela zaznacza, że uczniowie początkowo nieco zdystansowani, po przełamaniu pierwszych lodów i oswojeniu się z sytuacją bardzo chętnie pozowali. W rezultacie, powstało 80 świetnych zdjęć, które zainteresowani mogli obejrzeć następnego dnia w bibliotece. - Na pokazie pojawiły się osoby, których nigdy wcześniej u nas nie było! - mówi Pani Iza.

Każda z bibliotek zmagała się z jakimś wyzwaniem, każda chciała coś zmienić, poprawić, ulepszyć. I to się udało! Potrzebny był tylko impuls, wsparcie i odrobina inspiracji. Pokazanie kilku metod, narzędzi pomocnych w organizowaniu i promowaniu działań i nawiązywaniu kontaktu z młodzieżą. Okazało się, że w każdej z trzech bibliotek, kryje się ogromny potencjał.
We Wschowie bibliotekarki dostrzegły nowe możliwości działania z młodzieżą podobnie stało się w Bojszowach. Biblioteka w Godowie ma w swoim zespole fantastyczne osoby z głowami pełnymi świetnych pomysłów, wiernych fanów, którzy uczestniczą we wszystkich zajęciach i okoliczne filie, dzięki którym zasięg i oddziaływanie może znacząco wzrosnąć

ORGANIZATOR:

ę