NASZE DZIAŁANIA

gubinTHEbest
2013-02-13
Widokówki z bliska
Co ma ze sobą wspólnego 15 tysięcy mieszkańców, granica, Pan Marcin Gwizdalski, gimnazjaliści tworzący grupę inicjatywną Pracowni Orange, ekologia i stara fabryka obuwia?

Miasteczko Gubin, przez które przechodzi granica oddzielając polską część od niemieckiej (Guben) odwiedziły w drugiej połowie stycznia dwie latające animatorki kultury: Zuza Naruszewicz i Magda Kreis.
Co z tego wyniknęło?
- Zaczęło się od tematu ekologii – mówi Magda. – To temat, w którym można dużo zrobić – wiele akcji społecznych czy kulturalnych wychodzi od tematu recyklingu, zasady 3R (reduce (zredukuj), reuse(użyj ponownie), recycle(przetwórz)). Przywiozłyśmy ze sobą trochę inspiracji, ale szybko odkryliśmy jeszcze dodatkowe tematy i to za nimi podążyliśmy. Dwa dni warsztatów z grupą młodzieży skończyły się ostatecznie stworzeniem listy pomysłów na działania, których Pracownia Orange może się podjąć wychodząc ze swojej siedziby.
Wyjątkowo dobrze sprawdziły się nowe metody pracy warsztatowej – animatorki zaproponowały użycie makiet. Zbudowali je z tego, co było dostępne pod ręką.
- Dziewczyny nie znały miasta tak, jak my, dlatego zdecydowaliśmy się na makietę, ale okazało się, że to nam też dużo dało! – przyznaje Marek Gwizdalski. – Okazało się, że tuż pod bokiem mamy zapomnianą fabrykę obuwia i postanowiliśmy wykorzystać ją jako… atrakcję turystyczną.
Teraz grupa pracuje nad pomysłem stworzenia alternatywnego szlaku zwiedzania miasteczka. Planują też stworzenie serii niezwykłych widokówek – zamiast typowych tematów, wybiorą miejsca dobrze znane mieszkańcom, najbliższe przestrzenie, na które będzie można dzięki temu spojrzeć inaczej, dostrzegając w tym coś nowego.
Trzymamy kciuki i czekamy na widokówkę!

Agata Nowotny

ORGANIZATOR:

ę