NASZE DZIAŁANIA

_MG_7359mini
2012-10-18
Pracowaliśmy i dyskutowaliśmy w Łucznicy
Dzięki uprzejmości Zofii Bisiak i całej Akademii Łucznica w piękny październikowy weekend spotkaliśmy się w Łucznicy. My, czyli sieć Latających Animatorów i Latających Socjologów.

W ciągu najbliższych miesięcy czeka nas kilkadziesiąt wyjazdów w różne części Polski.
Będziemy wspierać biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek i Pracownie Orange koordynowane przez Fundację Orange. Chcieliśmy się do tego zadania dobrze przygotować i poznać oczekiwania bibliotek i pracowni w stosunku do naszych wspólnych przyszłych działań. O swoich potrzebach, sukcesach i najbliższych wyzwaniach opowiedzieli nam przedstawiciele dwóch Pracowni Orange z Czerniejowa i Niedrzwicy Dużej. Karolina Suska, Dawid Tarnowski i Elżbieta Kisło, uczestnicy programu Młodzi Menedżerowie w bibliotekach (realizowanym w ramach pierwszej rundy PRB podzielili się z nami swoimi obserwacjami związanymi z funkcjonowaniem biblioteki w małym mieście i na wsi.

Warsztaty w Łucznicy były też jedną z niewielu okazji do spotkania się w licznym socjologiczno - animacyjnym gronie. Daliśmy sobie czas i przestrzeń by zauważyć i nazwać podobieństwa i różnice pomiędzy dwoma sieciami, w trakcie burzliwych dyskusji podział na Latających Socjologów i Latających Animatorów został zakwestionowany. Coraz częściej okazuje się bowiem, że mamy podobne kompetencje i wiele wspólnych metod, z których, jednak, korzystamy inaczej. Podczas rozmowy podsumowującej warsztaty pojawił się głos podkreślający, że w naszej różnorodności jest siła i zacieranie granic pomiędzy nami i pomiędzy różnymi szkołami, z których się wywodzimy nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Co jeszcze wydarzyło się w Łucznicy? Przede wszystkim wzięliśmy udział w ćwiczeniu terenowym. Odwiedziliśmy organizacje i instytucje w pobliskich miejscowościach, zrobiliśmy rozpoznanie, przeprowadziliśmy wywiady z pracownikami, by później w sytuacji laboratoryjnej zastanowić się jak naszymi działaniami możemy przyczynić się do rozwoju tych miejsc i czy w ogóle jesteśmy w nich potrzebni.
Ważnym punktem naszego spotkania były warsztaty wokół narzędzi cyfrowych i medialnych, które mogą wzbogacić naszą pracę. Poznaliśmy kilka prostych sposobów na zrobienie ciekawej prezentacji, cyfrową obróbkę dźwięku, filmu i fotografii.
Mamy nadzieję, że z nowych umiejętności zaczniemy korzystać już niebawem.

ORGANIZATOR:

ę